Leczenie alkoholizmu - cele

psychoterapia w alkoholizmieW przypadku leczenia od alkoholizmu zawsze najważniejszym celem będzie doprowadzenie do sytuacji, w której osoba uzależniona będzie w stanie żyć bez alkoholu. Uzależnienie jest bardzo trudną chorobą przewlekłą, dlatego doprowadzenie do stanu abstynencji może być szczególnie trudne, ale trzeba się starać do tego dążyć. Wiele osób nie wyobraża sobie w ogóle życia bez picia i to jest ich wielkim problemem.

Leczenie - metody

Psychoterapia uważana jest za najskuteczniejszą metodę leczenia, która może sprawić, że nawet około 40% osób, które podejmą się leczenia osiągną odpowiednie efekty. W leczeniu takim pacjent będzie potrzebował dowiedzieć się jak wielkim problemem jest uzależnienie od alkoholu i jak sobie z tym radzić. Najważniejsze to:

- być świadomym swojego uzależnienia od alkoholu

- analizować próbę picia w formie kontrolowanej, a także akceptować to, że picie da się powstrzymać, a potem wrócić do życia normalnego

- trzeba podjąć decyzję, że chce się przestać pić

- uczyć się należy zachowań, które pozwolą radzić sobie z pojawiającym się alkoholowym głodem

- trzeba żyć bez alkoholu nawet w trudnych życiowych problemach.

Cele te tak naprawdę nie są jakieś bardzo trudne i można oczywiście je osiągnąć, jeśli tylko będzie się tego chciało. Najważniejsze będzie tylko nauczyć się o te cele walczyć i efekty będą się pojawiać według nakreślonego przez lekarza planu.

leczenie farmakologiczneLeczenie farmakologiczne to druga forma, która ma przynieść efekty. Najczęściej jednak w tym względzie stosuje się tak zwany Disufiram, który określany jest jako zaszycie się przez Esperal. W przypadku podjęcia takiego leczenia osoba po spożyciu alkoholu będzie doznawała wielu nieprzyjemnych dolegliwości, z którymi będzie jej trudno sobie poradzić. Ten lek określany jest jako niehumanitarny i dlatego dąży się do tego, by wycofywać go ze sprzedaży. Czy to się uda okaże się pewnie za jakiś czas. Na razie jedynie lekarze starają się go mocno krytykować i określają go jako środek, który może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem i dlatego trzeba go unikać. Leki takie nawet jeśli zapisane są przez lekarza należą do drogich i nie można oczekiwać na refundację. Mamy jeszcze inne metody leczenia takie jak leki antydepresyjne, które nie będą jednak leczyć uzależnienia, tylko mają łagodzić problemy jakie będą w związku z uzależnieniem się pojawiać. Niekiedy mówi się jeszcze o hipnozie czy leczeniu ziołami, ale badania pokazują, że takie metody nie dają efektów.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej