Alkohol w rodzinie - duży problem

rodzina alkoholikaAlkoholizm to straszna choroba, w której ludzie nie są w stanie kontrolować swojego picia. W Polsce jest bardzo duże niebezpieczeństwo takich problemów, szacuje się bowiem, że nawet około 16 % naszych rodaków ma problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Pojawienie się w domu alkoholika to bardzo trudna sytuacja, która wpływa praktycznie na wszystkie sfery naszego życia, będzie pojawiała się w domu przemoc, agresja. Za tym pójdą także problemy finansowe oraz kłopoty z psychicznym rozwojem. Jeśli jeden z członków w rodzinie ma problem z nadużywaniem alkoholu bardzo często będzie się także pojawiać lęk, gniew czy nadmierne napięcie emocjonalne.

Domownikom bardzo często towarzyszy poczucie upokorzenia i wstydu. W takiej sytuacji trzeba pamiętać, że za strachem i lękiem idą inne problemy. Niekiedy w domu będą rozpadać się więzi, a to sprawi, że poczucie bezpieczeństwa będzie także zaburzone. Są sytuacje, w których pewne doświadczenia alkoholizmu będą szczególnie trudne do pokonania. Mogą się powiem pojawiać w rodzinie nawet w formie cyklicznej. I dlatego modelowanie pijaństwa u synów to bardzo częsta sytuacja. Picie zaczyna się od dziadka, przez ojca, syna aż do wnuków. Podobnie córki wychodzące z domów alkoholika bardzo często wiążą się z mężczyznami, którzy sięgają nadmiernie po alkohol. W rodzinie bardzo często pojawiają się stany lękowe i brak zaufania do innych. To będzie również wpływać na możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym.

dorosłe dzieci alkoholikówW rodzinie, gdzie jest problem z alkoholem często pojawia się gniew, kłótnie nadmierna nerwowość. Wszystko zaczyna się od gniewu w stosunku do osoby uzależnionej, ale dalej idzie to w innym kierunku i gniew pojawia się w stosunku do innych członków rodziny. Niszczą się kontakty a większość opiera się na gniewie. Mogą się także pojawiać napady autoagresji, którą trudno pokonać. Za tym może także iść problem z negatywnym stosunkiem do siebie samego. W czasie choroby alkoholowej bardzo często pojawiają się napady smutku, rozpaczy, problemy emocjonalne czy kłopoty prowadzące do rozpadu rodziny. To będzie budować poczucie wstydu, z którym będzie nam trudno sobie poradzić. Ciągle będziemy się niepewnie czuli wśród innych, ponieważ będzie się nam wydawało, że nasze problemy mogą wyjść na jaw i inni się o nich dowiedzą.