Choroba współuzależnienia

wspóluzależnienie od alkoholuTrzeba sobie zdawać sprawę z tego, że problem z alkoholem nie będzie dotykał jedynie uzależnionego ale całej jego rodzaju. Najczęściej poza chorobami u uzależnionego generują się konsekwencje dla rodziny. Gdy chce się pomóc osobie uzależnione trzeba sobie zdać sprawę z tego, że nie jest się powodem uzależnienie i nie ma się wpływu na trzeźwość osoby uzależnionej. W takiej rodzinie trzeba zacząć myśleć również o sobie i pozwolić sobie na pewną dozę egoizmu. Warto rozpocząć zmianę od siebie i dbać o siebie. Natomiast pomocy można szukać w specjalnych poradniach, które zajmują się leczeniem uzależnień i współuzależnieni.

Najważniejsze to ratować siebie, dzieci i budować własne terytorium życiowe, które nie będzie zachwiane problemami. Nie warto kontrolować chorego i skupiać się na przyczynach picia, ale lepiej zająć się pomysłami na to jak przygotować leczenie. Nie warto zawsze przychodzić z pomocą osobie uzależnionej, czasami warto dać jej przeżyć cierpienie, by poniosła sama odpowiedzialność za to co robi. Nie można takiej osoby chronić, trzeba chronić siebie i dzieci, a to może sprawić, że alkoholik dostanie motywację przy przestać pić. Przy współuzależnieniu buduje się więź, w której chce się drugą osobę nadmiernie kontrolować i to w takich sprawach, na które nie ma się realnego wpływu.

jak radzić sobie z współuzależnieniemNajczęściej zaczynamy również brać na siebie odpowiedzialność, próbujemy we wszystkim taką drugą osobę zastępować. W ten sposób w ogóle zwalniamy z odpowiedzialności taką osobę i pogłębiamy jej problemy. W trakcie przebiegu alkoholizmu często pojawiają się różne niebezpieczne zachowania po stronie alkoholika takie jak agresja, urojenia, przemoc. Dlatego trzeba jak najszybciej podjąć leczenie takiej osoby. Najważniejsze to zacząć od detoksykacji. Kolejnym etapem może być leczenie ambulatoryjne, które będzie polegać na spotkaniach w ramach których rozpocznie się leczenie takiej osoby. Oczywiście leczenie alkoholizmu jest procesem długotrwałym, do którego trzeba się odpowiednio przyłożyć. Również osoba współuzależniona powinna zadbać o pomoc dla siebie najlepiej u specjalisty psychologa.