Postępowania w rodzinie z problemem alkoholowym

jak postępować z alkoholikiemProblem alkoholizmu to naprawdę trudna i ciężka choroba, z którą trzeba jakoś walczyć. Często jednak zbyt słabo wspiera się chorą osobę a to wsparcie jest również źle realizowane. Nie można takiej osoby traktować jak nieposłusznego dziecka. Jest to choroba i taki człowiek musi być traktowany właśnie jak chory. Unikajmy stosowania kar, wymuszania czy niepotrzebnych rozmów pouczających. Jest bezsensowym kłócenie się z osobą uzależnioną. Kłótnie nie prowadzą do żadnych pozytywnych efektów a już szczególnie uzależniony jest pod wpływem alkoholu. Musimy także wiedzieć, że alkoholizm może prowadzić do ubytków w pamięci, dlatego dziwne zachowania alkoholika nie mogą na dziwić. Osoba taka zazwyczaj uważa się za wszystko wiedzącą. Dlatego nie warto z nią dyskutować, lepiej przedstawiać jej suche fakty, które będą pokazywać jej zachowanie. Często bardzo dużym błędem będzie zbyt mocne branie pod uwagę tego jakie obietnice składa osoba uzależniona. Nie warto brać ich pod uwagę, ponieważ jest to tylko próba zbycia nas przez alkoholika, który dalej napędza spiralę kłamstw, którą stara się realizować wobec innych.

Nie ma sensu takiej osobie grozić i to szczególnie w taki sposób, w którym groźby nie mogą być spełnione. Jeśli tak będziemy robić to alkoholik nie potraktuje nas w sposób poważny. Pokazujemy właśnie tak swoją słabość i w oczach alkoholika nie będziemy poważni. Nie warto podejmować działań związanych z szantażem, ponieważ to również nie da żadnych efektów. W ten sposób można budować poczucie winy u pijącego, ale nie o to będzie chodzić. Trzeba dla takiej osoby zbudować odpowiednie wsparcie. Nie warto jej również kontrolować pod względem tego ile pije, bo tego nie da się sprawdzić. Nie ma sensu zabierać alkoholu, ponieważ w ten sposób napędzamy jego działania, które będą i tak zmierzać do uzyskania alkoholu. Nie powinniśmy także z taką osobą pić, ponieważ właśnie w ten sposób będziemy jeszcze bardziej wpływać na to, że jego zmiana odsunie się w czasu. Nie warto zastępować alkoholika w jego obowiązkach. Chodzi o to, że w taki sposób będziemy chronić go przed poważnymi konsekwencjami. Natomiast musi on ponosić konsekwencje swojego zachowania, nawet jeśli sprowadzi go na dno.

jak wyleczyć alkoholikaGdy osoba chora będzie podejmować się leczenia nie może liczyć na to, że efekty będą się natychmiast pojawiać. Tak naprawdę jest to niemożliwe, a sam alkoholizm to bardzo trudna choroba, która ma przewlekły charakter i wymaga czasu, by ją pokonać. Często może to być dziwne, ale dla alkoholika stan abstynencji będzie wiązał się z cierpieniem psychicznym i fizycznym, dlatego tak bardzo trudno mu radzić sobie z piciem. Podjęte leczenie, także nie będzie dawać efektów natychmiast i trzeba o tym pamiętać. To choroba przewlekła i trudna do pokonania, a samo leczenie będzie wymagać odpowiedniej ilości czasu. W czasie jego trwania trzeba osobę chorą wspierać najbardziej jak się da.